Edit Content

Пратите нас:

Девети сазив Међународне ликовне колоније Накучани

Међународна ликовна колонија Накучани, која траје већ 15 година, настала је у спомен на 1833. годину, када је под липама испред црквене порте одиграна „Жертва Аврамова“, прва позоришна представа у Србији. Извели су је ђаци накучанске школе и њихов учитељ, прота Игњат Васић. Библиотека шабачка је, желећи да подржи труд организатора, али и младе уметнике, по пети пут организовала изложбу ове Колоније. На отварању су, поред Јелене Подгорац Јовановић, директорке Библиотеке, говорили и Јелена Пјевац Ненадовић, мср историчарка уметности и свештеник Бранко Илић, један од организатора. Не можемо, а да не споменемо и Милицу Алимпић Илић, која је једна од организаторки Колоније, посвећена уметница која је желела да овај дивни крај постане инспирација за настанак радова вредних пажње.
Под слоганом „Ви сте светлост свету“ Међународна ликовна колонија Накучани окупила је уметнике из Северне Македоније, Бугарске и Србије, док је јапански уметник Јасунари Ишида, користећи могућности савремених технологија, послао свој рад. Поред академских сликара у раду Колоније су учествовали су и ученици уметничких средњих школа из Београда, Новог Сада и Шапца. Широки распон ликовних промишљања, различите школе, жанрови и уметници изражених индивидулности основне су ознаке дела насталих у оквиру овог сазива.

Кристина Алексић