Дан Михаила Ђурића у Шапцу

/ / Дешавања / 22. новембра 2019.

У понедељак, 25. новембра 2019. године, у организацији града Шапца, Шабачке гимназије и Библиотеке шабачке, одржаће се, четврту годину заредом, манифестација „Дан Михаила Ђурића“, као дан сећања на великог филозофа и професора Правног факултета у Београду. Манифестација ће свечано бити отворена у 12:40 часова у Сали Шабачке гимназије пригодним говорима проф. др Јовице Тркуље и проф. Верољуба Илића. Након тога следи предавање проф. др Слободана Антонића „Михаило Ђурић као социолог“. У 18 часова у свечаној сали Библиотеке шабачке биће одржан разговор на тему „Михаило Ђурић и часопис ‘Praxis’“. Учествују: академик Данило Баста, Јово Цвјетковић и Верољуб Илић.

Михаило Ђурић је рођен 22. августа 1925. године у Шапцу. Студирао је право, филозофију и класичну филологију на Правном и Филозофском факултету Универзитета у Београду. Докторирао је 1954. године на тему „Идеја природног права код грчких софиста“. Године 1972. осуђен је на девет месеци затвора, због критике уставних амандмана, због чега је изгубио радно место на факултету. Свој научни рад је продужио у Институту друштвених наука у Београду радећи као научни саветник. Године 1990. враћа се на Правни факултет где је већ наредне године пензионисан. Преминуо је у новембру 2011. године. Мишљење и деловање Михаила Ђурића пример су одговорног, храброг и принципијелног интелектуалца у нашем времену.