Изложба „Павић: од Ш до А“

/ / Дешавања / 11. маја 2022.

У петак, 13. маја 2022. године, у 12 часова у галерији Библиотеке шабачке, у сарадњи са Библиотеком града Београда, свечано ће бити отворена двојезична мултимедијална изложба „Павић: од Ш до А“, посвећена животу и стваралаштву књижевника Милорада Павића. Настала је пре три године поводом обележавања 90 година од рођења, 10 година од смрти Милорада Павића и 35 од објављивања „Хазарског речника“. Аутори поставке су Исидора Ињац, Владислава Ивковић Марковић и Марјан Маринковић, библиотекари из Библиотеке града Београда. Изложбу ће отворити Јелена Подгорац Јовановић, директорка Библиотеке шабачке, Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда и аутори. Заинтересовани суграђани ће поставку моћи да погледају до 27. маја 2022. године. Са изложбом „Павић: од Ш до А“ Библиотека шабачка ће учествовати и у манифестацији Ноћ музеја, која ће се одржати у суботу, 14. маја 2022. године, од 17 до 22 часа.

Поставка је постала својеврсни речник о Павићу састављен од појмова-одредница и слика које треба да га представе и објасне. Чини је 30 слова која нису распоређена ни азбучним ни абецедним редоследом и представљају рефлексију романа „Хазарски речник“, увеличане тарот-карте, које је за Павићев роман „Последња љубав у Цариграду“ урадио његов син, и видео-презентација дела и рукописа, између осталих и првог примерка „Хазарског речника“.