ТРИБИНА „Уђи у моје ципеле“

/ / Вести / 22. новембра 2021.

Дан особа са инвалидитетом

Стручни скуп са међународним учешћем:

,,Важност и улога библиотекара у препознавању различитости и унапређењу живота и образовања особа са сметњама у развоју и инвалидитетом

3. децембар 2021. године у 12.00 часова

Организатор: ОШ „Свети Сава“ Шабац

Партнери подршке:

БИБЛИОТЕКА ШАБАЧКА

Друштво школских библиотекара Србије

ЈУ Народна библиотека „Филип Вишњић“ Бијељина

Библиотека Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву

Центар за самостални живот особа са инвалидитетом Србије

Црвени крст Шабац

АГЕНДА

(од 12:00 до 13:00)

1. Јелена Подгорац Јовановић, директорка Библиотеке шабачке (поздравна реч);
  2. Катарина Томић, директорка ОШ „Свети Сава“ (5 минута);
  3. Мирјана Радовановић Пејовић, председница Друштва школских библиотекара Србије (5);
  4. Аца Перић, Удружење параплегичара Мачванског округа; тренер Центра за самостални живот особа са инвалидитетом Србије; Уђи у моје ципеле– бонтон понашања према особама са инвалидитетом (20 минута);
  5. ЈУ Народна библиотека „Филип Вишњић“ Бијељина:
  • Жељана Арсеновић, директорка (5 минута);
  • Петра Рајковић, библиотекар Одељења за слепа и слабовида лица – „Начин организације и рад одељења“ (10 минута);
  1. Библиотека Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, мр Сњежана Галинац – „Библиотекар као партнер васпитно-образовном систему (примери из праксе)“ (20 минута).

(питања и дискусија од 13:00 – 13:30)

Модератор трибине: Александра Вуковић Курдулић,

стручни сарадник, библиотекар у ОШ „Свети Сава“ Шабац

Поштоване колеге,

Позивамо вас на трибину „Уђи у моје ципеле“ у петак 3. децембра 2021. године од 12 часова у простору Анекса Библиотеке шабачке (Масарикова 18, Шабац).

На Међународни дан особа са инвалидитетом који се обележава 3. децембра, ОШ „Свети Сава“ Шабац организује трибину „Уђи у моје ципеле“ – бонтон понашања према особама са инвалидитетом, а предавање ће одржати тренер Центра за самостални живот особа са инвалидитетом Србије, и сам инвалидно лице, иначе волонтер „Црвеног крста“ Шабац.  Овом приликом биће представљен приручник – бонтон понашања према особама са инвалидитетом – Брошура „Уђи у моје ципеле“ намењена свим одговорним појединцима.

Ова тема је покренула нас библиотекаре да се огласимо и остваримо међународну сарадњу, па ће на тему рада са слепима и слабовидима у оквиру свог одељења говорити и колеге из Бијељине, матичне библиотеке Филип Вишњић. Из Републике Српске ће нам се придружити колегиница са Универзитетске библиотеке која ће навести примере из своје праксе, а сви они треба да нас информишу, оснаже и покажу на који начин БИБЛИОТЕКАР може да буде партнер у васптитно-образовном систему, али и каснијем животу инвалидних лица.

Учешће је бесплатно, а циљна група у првом реду су библиотекари, али и остали запослени у установама система васпитања и образовања, као и система културе и информисања.

Пријава је обавезна, а за Вас који нисте у близини Шапца, обезбеђен је пренос уживо путем стриминга на Фејсбук страници Библиотеке шабачке: https://www.facebook.com/biblioteka.sabacka/

Уверење о стручном усавршавању биће Вам послато од стране организатора. Тема је од изузетне важности за сваког појединца који може и треба да утиче на креирање једног отвореног друштва које прихвата различитости и промовише једнаке вредности.

У складу са епидемиолошким мерама број места је ограничен зато Вас молимо да се за присуство на Трибини пријавите до среде 02.12.2021. путем гугл-упитника на следећем ЛИНКУ: https://forms.gle/sVoSH5M7C5rfn1kk7

Стручни скуп је у фази акредитације код ЗУОВ-а и носи 2 БОДА стручног усавршавања