Изборник
Edit Content
- Масарикова 18, 15 000 Шабац
- 015/ 345 204, 015/345 205;
- office@bibliotekasabac.org.rs
- Понедељак - Петак: 07:00 - 20:00
- Субота: 07:00 - 14:00
У оквиру манифестације Месец инклузивне културе у Шапцу „Слободан да будеш другачији“ одржана је онлајн трибина „Библиотекари и инвалидитет“. На ово виртуелно дружење се пријавило преко 50 библиотекара из школских и јавних библиотека. Модераторке трибине су биле Александра Вуковић Курдулић, библиотекарка у ОШ „Свети Сава“ у Шапцу и Александра Ердевички Томић, библиотекарка Библиотеке шабачке.
Указано је на значај оваквих скупова на којима о важним темама говоре сви библиотекари. На једночасовној трибини су библиотекарке Драгица Шуваковић из ОШ „Мајур“ из Мајура и Тина Манчев из Народне библиотеке „Детко Петров“ из Димитровграда поделиле сопствена искуства и ставове о томе како је то бити библиотекар, а, притом, живети са инвалидитетом. Где леже препреке и баријере и како се могу премостити? Разговор је био изузетно жив, а библиотекари су имали потребу да се укључе и поделе сопствена искуства.
Разговарало се и о улози библиотекара у друштвеној заједници јер су управо они иницијатори одређених програма који помажу људима са различитим проблемима да се интегришу у друштво. Библиотеке све више развијају своје услуге према корисницима са различитим инвалидитетима и покушавају да им свакодневицу учине лепшом и лакшом. „Како бисмо сви били једнаки или добили једнаке шансе да развијемо сопствене потенцијале, морамо прихватити и разумети различитост, односно морамо се прилагодити једни другима“, порука је Дејане Ерцег из Удружења „Руке говоре“ са прошлогодишњег предавања „Људске потребе су гласне и у тишини“, чији је иницијатор била колегиница Горица Рајичић.
Потреба за оваквим (онлајн) или сличним окупљањима библиотекара је велика. Ова трибина је то потврдила. Битно је да се размењују искуства и мишљења. Теме су свуда око нас, а све у циљу да друшво у којем живимо буде што више инклузивно.